Тема уроку: Складні випадки правопису ненаголошених голосних.
Мета уроку: Повторити та засвоїти правила правопису ненаголошених голосних.
Обладнання: таблиця,дидактичний матеріал,вправи для закріплення
Хід уроку
1.Організація класу.
2.Повідомлення теми, мети уроку.
Способи перевірки ненаголошених голосних.
|
сестра – сестри,
великий – велетень,
тихенький – тиша,
розумний – розум,
голубка – голуб.
|
|
вітерець – вітру,
травень – травня.
|
|
смерека, береза, шелест, ожеледь
|
|
козеня, доручений, рученька, семеро, маленький, стежечка, вузесенький, вихователь.
|
|
кажеш, ідеш, пишеш, читаєш, малюєш.
|
|
креслиш, дзвениш, гримиш, чистиш, сушиш.
|
|
печиво, згарище, вуличка, кошичок, зворушливий, вінчик.
|
|
бриніти,
гриміти,
тривожити,
дрижати
|
|
Кишеня, пиріг, пшениця, чемпіон, легенда, чекати, марево,
але видиво, куриво.
|
1. Перевірити речення, вставити пропущені букви. Підкреслити орфограми.
Для нас рідна мова – це не тільки дорога спадщ…на, яка об’єднує в собі народну мудрість, виробл…ну д…сятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створ…но нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.
Людина, яка не люб…ть мови рідної мат…рі, якій нічого не промовляє рідне слова, це людина без роду й плем…ні. Мова є найг…ніальнішим наслідком мат…ріальної і духовної діяльності багатьох поколінь, а кожне створ…не слова – це символ сформованої ідеї, вирвор…ної у в…ликих зусиллях людини проникнути у світ природи, у самому себе.
Які правила застосовували при виконанні завдання?
В українській мові лише три голосні в ненаголошеній позиції вимовляються невиразно.
Це о, е, и.
1. Слід пам'ятати, що в складах з ненаголошеним о пишеться та сама літера, що й під наголосом, наприклад: голубка, бо голуб, розумний, бо розум, робити, бо робить.
У деяких словах сумнівний о наголосом не перевіряється, наприклад: союз, лопух, сокира. Правопис цих слів треба запам'ятати.
2. В окремих словах перед постійно наголошеним а(я) у вимові і на письмі маємо а, напр.: багатий, багато, багач, багатство (пор. рос.: богатый, богатство), гарячий, гарячка, гаразд, кажан, калач, качан, хазяїн, багатир (багач), гаряче (але: солдат, лопата, гончар, корявий, поганий, ропа, товар, богатир (велетень), монастир).
Це о, е, и.
1. Слід пам'ятати, що в складах з ненаголошеним о пишеться та сама літера, що й під наголосом, наприклад: голубка, бо голуб, розумний, бо розум, робити, бо робить.
У деяких словах сумнівний о наголосом не перевіряється, наприклад: союз, лопух, сокира. Правопис цих слів треба запам'ятати.
2. В окремих словах перед постійно наголошеним а(я) у вимові і на письмі маємо а, напр.: багатий, багато, багач, багатство (пор. рос.: богатый, богатство), гарячий, гарячка, гаразд, кажан, калач, качан, хазяїн, багатир (багач), гаряче (але: солдат, лопата, гончар, корявий, поганий, ропа, товар, богатир (велетень), монастир).
Ненаголошені е та и в ненаголошеній позиції у вимові наближаються один до одного.
Слід пам’ятати, що в ненаголошених складах пишеться та сама літера, що й під наголосом, напр.: великий, бо велич, земля, бо землі, клекотати, бо клекіт, держи, бо одержати, неси, бо несений, шепотати, бо шепіт, щеміти, бо щем; криве, бо криво, широкий, бо широко.
Слова левада, леміш, кишеня, минулий, які мають постійний наголос, перевіряються за словниками.
Е також пишеться:
а) У групах -ере-, -еле-: дерево, берег, серед; селезень, шелест, пелена, зелень.
б) У суфіксах -ен-, -еня-, -енк-, -еньк-, -есеньк-, -ечк-,
-тель, -ер: доручений, гусеня, Петренко, ніженька, гарнесенький, сонечко, учитель, восьмеро.
в) Якщо е при зміні слова випадає: вітер, бо вітру, березень, бо березня, хлопець, бо хлопця, травень, бо травня.
а) У групах -ере-, -еле-: дерево, берег, серед; селезень, шелест, пелена, зелень.
б) У суфіксах -ен-, -еня-, -енк-, -еньк-, -есеньк-, -ечк-,
-тель, -ер: доручений, гусеня, Петренко, ніженька, гарнесенький, сонечко, учитель, восьмеро.
в) Якщо е при зміні слова випадає: вітер, бо вітру, березень, бо березня, хлопець, бо хлопця, травень, бо травня.
И завжди пишеться:
а) У групах -ри-, -ли- між приголосними у відкритих складах: тривога, дрижати, кривавий, стримати, глитати.
б) Зрідка ненаголошений и в групах -ри-, -ли- перевіряється наголосом: тримати (стримувати), кришати (крихта), блищати (блиск).
У ряді слів не під наголосом відповідно до вимови пишеться
-рі-, -лі-: дрімати, дрімливий, дрімота, тріщати, перебріхувати, злітати.
а) У групах -ри-, -ли- між приголосними у відкритих складах: тривога, дрижати, кривавий, стримати, глитати.
б) Зрідка ненаголошений и в групах -ри-, -ли- перевіряється наголосом: тримати (стримувати), кришати (крихта), блищати (блиск).
У ряді слів не під наголосом відповідно до вимови пишеться
-рі-, -лі-: дрімати, дрімливий, дрімота, тріщати, перебріхувати, злітати.
2. Записати слова вставляючи пропущені букви. Доберіть, де це можливо перевірені слова.
Розд…влятися, кр…вавий, стр…міти, т…рплячий, д…шевий, зб…р…гти, б…р…жливий, пов…ртатися, ущ…мити, неприм…ренний, справ…дливий, м…нулий, тр…мтіти, дзв…нитьть, ос…литися, зв…чайний, гр…міти, дж…р…ло, вс…р…дині, в…селка, ш…л…стіти.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
- З’ясувати, в якому рядку на місці пропущеної букви в усіх словах слід писати и.
а) дзв…ніти, тр…вати, бер…гиня, т…ша;
б) хлоп…ць, с…рота, в…черя, скр…піти;
в) л…вада, в…лич, ш…рокий, к…шеня;
г) кр…ниця, бр…ніти, р…торика, с…рена.
2. В усіх словах пропущено букву о в рядку.
а) д…ректор, справ…дливий, св….сток, ч…мпіон;
б) б…реза, оз…ро, сем…ро, дж…р…ло;
в) тр…вога, кр…вавий, кл…котіти,;
г) с…пілка, з…л…то, г…сподар, т…вар.
3. З’ясувати, в якому рядку на місці пропущеної букви в усіх словах слід писати е.
а) дж…р…ло, щ…бети, в…сло, вер…с;
б) с…рена, скр…піти, ст…хати, хр…бет;
в) з…леніти, д…путат, зат…шок, св…сток;
г) гол…с, п…года, кр…шити, в…р…сень.
4. Актуалізація опорних знань – виконання вправ.
Вправа 1. Випишіть слова зі вставленою буквою и у ліву колонку, зі вставленою буквою е — у праву. Поясніть орфограми у виписаних словах.
Бл…зенько, ос…литися, хв…люватися, оп…нитися, справ…дливий, греб…лька, розп…тати, р…вти, тр…мати, зш…вати, дал…чінь, неприм…ренний, поч…нати, вир…нати, сп…нити, дят…л, ст…лити, ущ…мити, тр…вога, оц…нкований, в…ршина.
Бл…зенько, ос…литися, хв…люватися, оп…нитися, справ…дливий, греб…лька, розп…тати, р…вти, тр…мати, зш…вати, дал…чінь, неприм…ренний, поч…нати, вир…нати, сп…нити, дят…л, ст…лити, ущ…мити, тр…вога, оц…нкований, в…ршина.
Вправа 2. Перепишіть речення. Вставте пропущені букви, поясніть їх правопис.
1. Вранці пусте було небо, хмари убогі пливли над собором, а вітер улігся, на сході краєчок неба холодно, кр…ваво ч…рвонів (О. Гончар). 2. Гілки д…рев мокро бл…щали, зволожені по-в…сняному (О. Гончар). 3. Кр…ло зорі рум’янить тучі у голубій дал…ч…ні (В. Сосюра). 4. Схололі в хмарах крап…льки води п…рлинами котилися в сади (М. Бажан). 5. Під в…селкою у голубіні голуби л…тять (В. Лучук). 6. З пш…ничного поля Данило поглянув на той обш…р, який густіше проростав туманом та й зн…кав у тумані (М. Стельмах). 7. У небі віт…р куч…рявий колише темную блакить, і на землі гойдає трави, і зат…хає, й знов шумить (М. Рильський).
Вправа 3. Перекладіть речення з російської мови на українську. Порівняйте правопис букв е та и в обох мовах.
Листва на березах была еще почти вся зеленая (И. Тургенев). Вода заблестела, как расплавленный металл (В. Шишков). Серебристые поля сверкали в темном небе над спящей деревней, и одна из звезд, зеленая, по-летнему нежная, особенно добро мерцала мне из далеких глубин галактики (Ю. Бондарев).
Підведення підсумку уроку:
Вправа
Запишіть слова у дві колонки: 1) з ненаголошеним е; 2) з ненаголошеним и.
Ет...кетка, д...сятий, еф...ктивний, нож...ці, кат...горія, ап...льсин, т...жневий, доб...реться.
Ключ. Підкресліть першу букву у кожному слові - прочитаєте назву одного з віршів І. Франка.
Вправа
Запишіть слова у дві колонки: у першу - з ненаголошеним е, у другу - з ненаголошеним и.
Ож..ледиця, др..жати, ож..вати, л..генький, ел..гантний, в..шневий, ж..рненький, кл..котіти, ст..пи, евр..ка, н..зенько, адр..сат, кр..ниця, ож..вати, нап..кти, дал..чінь, р..ве.
Ключ. Підкресліть у кожному слові першу букву - прочитаєте ім'я та прізвище автора повісті ″Зачарована Десна″.
Домашнє завдання:
Вправа
Запишіть слова у дві колонки: у першу - з ненаголошеним е, у другу - з ненаголошеним и.
З..рно, вер..с, л..ман, м..далі, ваз..лін, ш..рокі, вер..сень, п..ніцилін, кр..латої, м..сколиз, чер..да, трен..р, пш..ниця, велос..пед, бр..ніти, н..потріб, вес..ло, ц..ферблат, гл..бочінь, з..рном, б..режу, п..ньок, м..тро.
Ключ. У кожному слові підкресліть останню букву - прочитаєте народну мудрість.
Немає коментарів:
Дописати коментар